«Васильевская негізгі мектебі» мемлекеттік мекемесінің 2019-2020 оқу жылына кәсіптік бағдарлау жұмысы туралы есебі

17.06.2020

«Васильевская ОШ» мемлекеттік мекемесінде кәсіптік бағдарлау жұмысын ұйымдастыру тәрбие жұмысы құрылымындағы бағыттардың бірі болып табылады және оқу процесінің барлық қатысушыларына кәсіби өзін-өзі анықтау мәселелерінде әлеуметтік кепілдіктер беруге бағытталған. Мектеп ағымдағы оқу жылындағы мектептің жұмыс жоспарының бөлігі болып табылатын кәсіптік бағдарлау жоспарын бекітті.
Мектептегі кәсіби бағдарлауды ұйымдастыруда келесі принциптер сақталады:
1) Жүйелілік пен сабақтастық - кәсіби бағдар беру жұмысы тек бітіру сыныптарындағы студенттермен жұмыс жасаумен ғана шектелмейді. Бұл жұмыс 1–9 сыныптардан бастап жүргізілуде.
2) Студенттерге олардың қызығушылықтарының жасына және қалыптасу деңгейіне, құндылық бағдарлары мен өмірлік жоспарлардағы айырмашылықтарға, оқу үлгерім деңгейіне байланысты сараланған және жеке көзқарас.
3. Студенттермен және ата-аналармен мансаптық бағдарлаудың жаппай, топтық және жеке формаларының оңтайлы үйлесуі.
4) мектептер, отбасылар, кәсіби оқу орындары, қоғамдық ұйымдар арасындағы қарым-қатынас.
5) Мансаптық бағдарлаудың өмірмен байланысы.
Ақпараттық-әдістемелік қамтамасыз ету:
Оқу жылының басынан бастап мектепте кәсіптік бағдар беру жұмыстары жүргізілді: 9-шы сыныпта профильдік элективті курстар ұйымдастырылып, олар оқушылардың өзін-өзі анықтауға ықпал ететін сабақтарды ұйымдастыруға бағытталған. Әрбір негізгі курс үшін Мәскеу облысының жиналыстарында қаралатын және педагогикалық кеңес қабылдаған жұмыс бағдарламалары жасалды.
Ата-аналармен жұмыс (заңды өкілдер):
Кәсіби бағдар берудегі маңызды буын - ата-аналармен жұмыс. Әдетте ата-аналар балаларының өмірі мен жұмыс жоспарларын анықтауға белсенді қатысады. Сонымен қатар, мамандық таңдау және білім алу жолдарын анықтау студенттер үшін де, олардың ата-аналары үшін де (заңды өкілдер) қиын міндет болып табылады. Ата-аналар жиналыстарында және бітіру сыныптарындағы сынып сағаттарында, жеке кеңестер кезінде сынып жетекшілері қазіргі еңбек нарығының талаптарын ескере отырып, балаларға дұрыс білім берудің маңыздылығы туралы сұрақтар қояды. Жыл сайын 9 және 8 сынып оқушыларының ата-аналары (заңды өкілдері) мамандандырылған және кәсіби қызығушылықтарды зерттеу мақсатында сауалнамаға қатысады.

Студенттермен жұмыс:
Мектепте кәсіптік бағдар беру жұмыстары 1-ден 9-сыныпқа дейін жүзеге асырылады. Ол келесі бағыттар бойынша өткізіледі:
1. Диагностика. Әдеттегідей, 8 және 9 сыныптарда профилактикалық бағдарлаудың өзіндік технологиясы құрылды, оған танымдық қызығушылықтар мен кәсіби бағдар диагнозы кіреді. Қолданылған әдістер:
Бейінді және кәсіби ниеттерді зерттеуге арналған сауалнама (қыркүйек)
2. «Профиль» әдістемесі А.Голомшток модификацияланған Г.В. Резапкина (мамандық таңдаудағы қызығушылықты зерттеу) (қараша).
3. Джовайшидің «Кәсіби бейімділіктің анкетасы» әдістемесі (студенттердің кәсіби қызметтің әртүрлі бағыттарына бейімділігін зерттеу) (желтоқсан).
4. «Менің кәсіби ниетім» сауалнамасы (қаңтар).
5. «Ойлау түрі» модификациясы Г.В. Резапкина (ақпан)
6. «Қарым-қатынас стилін диагностикалау» Г.В. Резапкина (қаңтар)
7. Оқыту және кәсіптік бағдар алу мақсатында студенттерге сұрақ қою
2. Әр түрлі кәсіп адамдарымен кездесулер (агроном, пошташы, сатушы, аспаз, медбике (7 - 9 сынып))
3. Ш.Уәлиханов атындағы КМУ жанындағы көпсалалы колледждің қызметкерлерімен онлайн-әңгіме
4. Рөлдік ойындар. Өзін-өзі басқару күні, оның барысында 9-сыныпқа мұғалім, мектеп директоры, директордың орынбасары рөлінде болуға мүмкіндік берілді. Бұл іс-шара дәстүрлі және әрдайым студенттерден оң пікірлер алады.
5. Сыныптан тыс сабақтар мен сабақ сағаттарын өткізу: Сынып сағаттары: «Ауылдағы мамандықтар» (1-сынып), «Әкем жұмыс істейді, анам жұмыс істейді» (2-сынып), «Менің өсуім бар» (3-сынып), « Мен және менің болашақ мамандығым »(4 сынып),« Мен және менің әлемдегі орным »(8 сынып),« Барлық жұмыс жақсы, талғамды таңдаңыз ... »(5-7 сынып),
«Мен аламын, керекпін, керекпін» сынып сағаттарының циклы (8-9 сыныптар).
Сыныптан тыс жұмыстар: мамандықтар туралы жұмбақтар конкурсы (3-4 сыныптар), «Мен кім болғым келеді?» Сурет байқауы. (2-6 сыныптар), «Менің ата-анамның қызықты кәсібі» шығармашылық жұмыстар байқауы (5-6 сыныптар)
6. Экскурсиялар. Машина - трактор шеберханасына, автомобиль гаражына (9 сынып), ФАП (7-8 сынып), пошта арқылы (6-7 сынып) бухгалтерияға, дүкенге (9 сынып) экскурсия. Жыл сайын маусым айында мектепте 6-10 жас аралығындағы оқушыларға арналған жазғы мектеп алаңы бар. Жоғары сынып оқушылары мұғалімдерге өз жұмыстарында көмектеседі, ойындар, жарыстар, конкурстар және басқа да іс-шаралар ұйымдастырады.

«Васильевская негізгі мектебі» мемлекеттік мекемесіндегі кәсіптік бағдарлау жұмысын қорытындылай келе:
1. Мектеп қазіргі қоғам экономикасының қажеттіліктерін ескере отырып, студенттерге кәсіптік бағдар беруге бағытталған.
2. Кәсіби бағдар беру жоспары жеткілікті деңгейде жүзеге асырылуда.
3. Студенттермен кәсіптік бағдар беру іс-шараларын ұйымдастыруда сыныптан тыс жұмыстардың әртүрлі формалары қолданылады