Үшбірлік - кәсіби жетістіктің кілті

08.02.2019
... «Көптеген тілдерді білу - бір құлыптың көптеген кілттері болуы», деген француз философы Ф. Вольтер он сегізінші ғасырда сөйледі.

Қазақстанда тілдердің үштұғырлығы туралы идеяны алғаш рет Нұрсұлтан Назарбаев екі мың төртінші рет айтқан болды. Қазақстан халқы Ассамблеясының он екінші сессиясында Мемлекет басшысы кем дегенде үш тіл білу біздің балаларымыздың болашағы үшін маңызды екенін атап өтті. Екі мың жеті жылдық «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» Жолдауында Нұрсұлтан Әбішұлы үш тілдің дамуын қажет ететін «Тілдердің үштұғұрлығы» мәдени жобасын кезең-кезеңмен жүзеге асыруға кірісуді ұсынды: қазақ тілі ретінде қазақ, орыс тілі ретінде халықаралық байланыс экономика: «Қазақстан бүкіл әлемде үш тілде қолданатын жоғары білімді ел ретінде қабылдануы керек».
            Үштілдік - оқушыларға кез-келген ортада коммуникативтік бейімделуге мүмкіндік береді, себебі үш тілде меңгеру қазіргі қоғамда мұғалімнің жеке және кәсіби іс-әрекетінің ажырамас бөлігі болып табылады.

Қазіргі әлемде отандық, мемлекеттік, орыс және шет тілдерін білу адамның көкжиегін кеңейтеді және оның жан-жақты дамуына ықпал етеді. Үш тілде оқыту, жетілдіру, студенттерге әртүрлі ұлттар мәдениеті мен салт-дәстүрлерімен танысуға көмектеседі.  Қазіргі әлемде шет тілін білмей-ақ, бірде-бір адам жасай алмайды. Бұл заманауи бизнес, ғылым, кеңсе жұмысының тілі.
      Мәдениеттер мен тілдердің алуан түрлілігі - Қазақстанның ұлттық қазынасы. Отанымыз мемлекеттің туын, елтаңбасы, әнұраны мен мемлекеттік тілді мемлекеттік рәміздерден басталады, сондай-ақ еліміздің барлық азаматтарын біріктіреді. Қазақстан Республикасының Конституциясы «мемлекеттік ұйымдарда және жергілікті өзін-өзі басқару органдарында орыс тілін ресми түрде қазақ тілімен бірге қолдануға болады» деп белгілейді.
Сондықтан, қазақ тілінде кеңсе жұмысын енгізу мемлекеттік органдарда орыс тілін қолдануды тоқтату дегенді білдірмейді. Барлық мемлекеттік органдар тілдік салада қолданылатын заңдарды қатаң сақтауға тиіс.

Біздің ақпараттық кеңістігімізде орыс тілі маңызды рөл атқарады.

Таяу болашақта орыс тілін білу жеке бәсекеге қабілеттілік факторы болып қалады. Бұл туралы ешқандай күмән жоқ. Орыс тілін кеңінен танып білу арқасында қазақ халқының егеменді дамудың алғашқы сатыларында индустриалды-технологиялық және кейінірек шет тілдерін меңгеруді мемлекеттік ынталандыру нәтижесінде зияткерлік дамудың дүниежүзілік инновациялық ортасына бейімделген.
            Ақпараттық қоғамның дәуірін, Интернеттің жасын және білімнің басымдылығын енгізе отырып, әлем енді бөлек, байланыссыз бөліктер ретінде сәтті жұмыс істей алмайды. Біздің мемлекетіміздің жүйелерін жетілдірудің ең жақсы жолы - батыс елдерімен ынтымақтастық. Ал ынтымақтастық жасау үшін біз тілді білуіміз керек. Сондай-ақ, ағылшын тілін білу «. Қазіргі мектепте жұмыс істеу кезінде сіз тілдерді білудің қаншалықты маңызды және қажетті екенін түсінесіз. Жаңартылған білім беру сабақтарында жұмыс істеген кезде, студенттер мен оқытушылар пәндерді біріктіруге тап болады. Бөлім және тоқсанға арналған жиынтық бағалау түріндегі тесттерді жүргізу студенттерге ағылшын тілінде берілген сілтемелер бойынша жұмыс істеу, мәтіндерді табу, негізгі идеяны анықтау, мәтіндегі жұқа және қалың сұрақтарды жасау. Оқушылар тапсырманы аяқтау үшін жиырма минут беріледі. Мұғалім ағылшын тілін меңгеруі керек, Интернетті жылдам шарлап, оқушыларға жұмысты жиырма минутты секцияда аяқтау үшін материалмен қамтамасыз етуі керек.
      Сыни ойлау – студенттер мен мұғалімдердің білетін жаңартылған білім берудегі маңызды факторы. Әрбір сабақта студент өзі үйренген және әлі де жұмыс істеуі керек деген ойлар арқылы түсінеді. Орыс тілінің пәні қазақ әдебиетінің пәнімен тығыз байланысты, ал егер студенттер қазақ әдебиетіндегі материалдарды жақсы меңгерген болса, онда олар орыс тіліндегі тапсырманы оңай орындайды. Бүгінгі күні үштілділік мәселесі, даму әдісі, көптеген адамдар түрлі жолдармен танысады. Қазақстанда тілдерді оқытудың негізгі мәселесі диалог пен тыңдауда мектептерге өте аз берілді.
            Біздің мемлекетіміздегі оқу жоспары грамматикалы-трансляциялық оқыту әдістеріне бағытталды, сондықтан студенттер мемлекеттік немесе шет тілдерін жақсы білмеді. Жаңартылған білім беру мемлекеттік шет тілдерін диалог пен тыңдау арқылы кеңінен және тереңірек зерттеуге мүмкіндік береді.
            Бүгінде заманауи әлем қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, тілдерді үйренуге мүмкіндік алды - бұл біздің смартфондар мен планшеттер, соның арқасында біз әрдайым тілдерді үйрене аламыз, қайда болсақ та, тілдерді үйрену әрдайым қолда бар және ең бастысы өзімізге деген сенімді сенім екенін есте сақтау керек күші. Тілдерді білу бізге сенімді болашақты құруға мүмкіндік береді. Біз ертеңімізді саламыз. Бірнеше тіл білу біздің өміріміздің шекараларын байытады және кеңейтеді. Қазіргі әлемде тілдерді білу - бұл белсенді және мақсатты адамдар үшін норма, егер сіз бірнеше тілде еркін қарым-қатынас жасасаңыз, бұл сіздің өміріңізді жақсартады.
            Үш тілдесу тек мұғалімнің кәсіби қызметінде ғана емес, сондай-ақ зияткерлік және рухани дамудың өз дамуында маңызды.